18.05.2024 19:48

Dodano: 2017-03-12, Modlitwa do Matki Bożej Świdnickiej ks. bp. Ignacego Deca, pierwszego Biskupa Świdnickiego

NABOŻEŃSTWO NA NIEDZIELE PRZED KORONACJĄ WIZERUNKU MATKI BOŻEJ ŚWIDNICKIEJ

W PARAFIACH ŚWIDNICKICH

I PARAFIACH DIECEZJI

Świdnicka Pani, Bogarodzico,
W promieniach słońca królujesz nam.
Twoje my dzieci, Tobie oddani,
Pieśń swą wznosimy do niebios bram.

1. Po ukończeniu śpiewu na zakończenie Mszy św. wprowadza wiernych do nabożeństwa tymi lub podobnymi słowami:

Wizerunek Maryi, Pani w Słońcu towarzyszy mieszkańcom naszego miasta już VII stuleci. Pulchra ut luna, electa ut sol – Piękna jak księżyc, wybrana jak słońce – Najświętsza Maryja Panna na przestrzeni tych wieków wielokrotnie przychodziła z pomocom ludowi tej ziemi, gdy miasto nasze (Świdnicę) i jego (jej) okolicę nawiedzały różne klęski: zaraza, głód, ogień i wojna. Zawsze, gdy przyzywano Jej wstawiennictwa, śpiewając Salve Regina – Witaj Królowo, Matko Miłosierdzia, Ona zwracała swe miłosierne oczy na potrzeby błagających Ją dzieci, zwłaszcza wtedy, gdy prosiły o uzdrowienie duszy i ciała. Pani Świdnicka jest bowiem Uzdrowieniem Chorych, gdyż na przestrzeni wieków wielu ludzi uciekających się do Jej macierzyńskiej pomocy doznawało uzdrowienia. Świadectwem tego jest nasza katedra, a zwłaszcza kaplica poświęcona Świdnickiej Pani. Dlatego zgromadziliśmy się dziś w oczekiwaniu na uroczystą koronację tego cudownego obrazu. Przychodzimy z ufnością do naszej Matki, oddając Jej siebie samych, naszych bliskich oraz wszystkich, którzy się źle mają, aby Ona wyprosiła nam łaskę uzdrowienia duszy i ciała. Maryja, Matka Miłosierdzia wie, czego nam potrzeba, byśmy wzrastali na drodze wiary i podążali nią zgodnie z wolą naszego Stwórcy. Dlatego prośmy dziś Maryję szczególnie o to, aby dała nam Jezusa, Swojego Syna! Niech Jej przemożne wstawiennictwo sprawi, abyśmy za Nim szli i kochali Go tak, jak na to zasługuje! To On jest jedyną nadzieją Kościoła, Europy i świata. To On jest także naszą jedyną nadzieją!

Świdnicka Pani, Królowo nasza,
W piastowskim grodzie zebrany lud,
Hen z krańców ziemi, z dziejów zamieci
Pragnie Ci złożyć swój życia trud

1. Akt zawierzenia Matce Bożej Świdnickiej

Matko Boża Świdnicka, czczona od wieków w świdnickiej katedrze pod wzniosłym tytułem "Uzdrowienia Chorych", spójrz na nas, uciekających się do Ciebie. Oto wszyscy jesteśmy chorzy na duszy i na ciele. Prosimy Cię pokornie, wstawiaj się za nami u Swojego Syna i wypraszaj nam i naszym bliskim łaskę zdrowia duchowego i fizycznego, abyśmy wolni od wszelkich udręczeń, mogli wypełniać z radością wolę Bożą i kiedyś posiąść szczęście wieczne. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

Świdnicka Pani, święta Dziewico
Perłami zdobna w ołtarzu tym,
Przyjm modły nasze i swego Syna
Ubłagaj kornie za ludem swym.

Świdnicka Pani, o Matko nasza
Weź w Swą opiekę ten polski lud,
Niech zawsze wierny Synowi Twemu
Będzie piastowski, świdnicki gród.