Dodano: 2009-10-27, Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych

Dzisiaj w kościele parafialnym zostały odprawione dwie Msze św., pierwsza w intencji wiernych zmarłych, druga według intencji papieża. W homilii Ks. Proboszcz podkreślił znaczenie modlitwy za zmarłych, która ma moc uwolnić dusze z kar czyśćcowych. Warto dodać, że po raz pierwszy od wielu lat, Przenajświętsza Ofiara została sprawowana w rzymskim ornacie koloru czarnego.

To dzień szczególnego wspierania modlitwą tych, którzy odeszli, a nie dzień oddawania czci przodkom. Uczciwszy 1 listopada triumf tych wiernych, którzy już weszli do nieba, 2 listopada Kościół wspomina wszystkich, którzy w czyśćcu pokutują za swoje grzechy. Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych wprowadził opat benedyktynów w Cluny, św. Odylon w roku 998. 2 listopada ma przypominać, że Kościół raduje się chwałą swoich świętych, ale nie zapomina o tych, którzy jeszcze nie doszli do jej pełni. Aby przyjść im z pomocą przedstawia Bogu modlitwy i odpusty zyskane przez żyjących, a przede wszystkim ofiarę Chrystusa uobecniającą się w Mszy św. W roku 1915 w czasie pierwszej wojny światowej papież Benedykt XV na prośbę opata-prymasa benedyktynów pozwolił kapłanom całego Kościoła odprawiać w tym dniu trzy Msze święte. Jedną ofiarują według własnej intencji, drugą za wszystkich wiernych zmarłych, a trzecią według intencji papieża.