Strona główna   Ogłoszenia   Grupy   Sakramenty   Liturgia   O parafii   Multimedia   Cmentarz   Kontakt


Porządek Mszy Świętych

Niedziela
Ostroszowice - 7.30 i 12.00
Grodziszcze - 9.00
Jodłownik - 10.30

Dni powszednie
Ostroszowice - 18.00
(zimą 17.00)

Dni świąteczne
Ostroszowice - 9.00 i 18.00
Grodziszcze - 10.00
Jodłownik - 17.00

Osób online: 2

Ostatnia aktualizacja
18.05.2024 19:48

stat4u


22
21



Dodano: 2009-11-01, Uroczystość Wszystkich Świętych


Jak co roku w Uroczystość Wszystkich Świętych, Przenajświętsza Ofiara sprawowana była na cmentarzu parafialnym w Ostroszowicach o godz. 13.00. Eucharystii przewodził Proboszcz Parafii – Ks. kan. Michał Jaremko. W wygłoszonym słowie Bożym przypomniał nam życie i postawę różnych świętych, szczególnie związanych z Kościołem Katolickim w Polsce, którzy mogą być dla nas wzorem postępowania, zapewniającego nam Królestwo Niebieskie. W Mszy Św. brał również udział ks. senior kan. Józef Mazur. Po Eucharystii odbyła się tradycyjnie procesja na cmentarzu, połączona z wypominkami. Na końcu zaś zostały poświęcone nowe pomniki.





1 listopada jest dniem radości, a nie żałoby. Kościół katolicki w tym dniu uroczyście czci znanych i anonimowych, dawnych i współczesnych świętych.
Uroczystość Wszystkich Świętych nie jest - wbrew spotykanym opiniom żadnym: "Świętem Zmarłych". Taka wersja obchodzenia tej uroczystości jest dziedzictwem epoki komunizmu.
Kościół cieszy się, że bardzo wielu zmarłych przebywa u Boga w niebie. Podkreśla w tym dniu, że wszyscy są powołani do świętości i każdy z nas ma na to szansę.
Uroczystość Wszystkich Świętych jest jednym z najbardziej radosnych dni dla chrześcijan. W ciągu roku niemal każdego dnia przypada wspomnienie jednego lub kilku świętych znanych z imienia. Jednak ich liczba jest znacznie większa. Wiele osób doszło do świętości w zupełnym ukryciu. 1 listopada Kościół oddaje chwałę wszystkim świętym, tym oficjalnie uznanym i wyniesionym na ołtarze jak i tym, których nikt nie zna z imienia.
Dzień 1 listopada przypomina prawdę o powszechnym powołaniu do świętości. Każdy z wierzących, niezależnie od konkretnej drogi życia: małżeństwa, kapłaństwa, bycia zakonnikiem, czy życia w samotności, jest powołany do świętości. Tej pełni człowieczeństwa nie można osiągnąć własnymi siłami. Konieczna jest pomoc łaski Bożej i współpraca człowieka z łaską.
Wspomnienie wszystkich świętych ma źródło w kulcie męczenników. W rocznicę śmierci, która dla chrześcijan jest dniem narodzin dla nieba, odprawiano na grobach męczenników Eucharystię i czytano opisy męczeństwa. Pamięć o tych, którzy krwią potwierdzili swoją wiarę, była w pierwszych gminach chrześcijańskich pieczołowicie przechowywana. Każda z lokalnych wspólnot posiadała spis swoich męczenników, którzy przez sam fakt męczeństwa stawali się bliskimi Chrystusa. Dlatego ich wstawiennictwo nabierało szczególnej mocy.
Źródło: własne i Sanctus.pl